Тема: seka

Влада је од самог почетка доносила одлуке које су успеле да банкарски сектор и велике компаније спасу неликвидности. Банке су добиле девет билиона рубаља (један долар, по тадашњем курсу, 26 рубаља) и обавезу да кредитирају авио-индустрију, пољопривреду, машиноградњу… Реални сектор добио је пет билиона. Донет је низ закона који су смањили терет привреде, држава је одлучила да грађевинаре помогне откупљујући од њих станове за војску, а мали бизнис тако што је смањила порезе. Крупни бизнис добио је за…

Коментари:

ева01 2009-01-04 15:11:58

Наш пакет мера тотална супротност овоме што Руси раде. Један пример је и укидање царина на половне стране аутомобиле како и онај једнострано прихваћен трговински споразум са Европском унијом што треба да повећа конкурентност домаће привреде. Остаје да се види који је од ова два приступа бољи.

nex 2009-01-04 20:05:10

ti si bio na kubi,ti valjda najbolje znas valja li paket ili ne…3:)

nikolar 2009-01-08 08:48:31

najbolje pravi se lud
kriza je samo kod njih
mi smo u prednosti

ева01 2009-01-22 22:35:35

Јесмо к… Иначе мислим да овакве кризе у капитализму не могу да се превазиђу без тога да држава преузме потпуну контролу над свом привредом. Срећом то се изгледа у Америци и догађа. Има на Бенчу линк на писмо неког директора АМД-а у коме најављује отпуштање 9% запослених и смањивање плата онима који остану. Насловио је са „Нова реалност“. Отприлике све се своди на то да је потражња за АМД-овим производима опала зато што је почела економска криза и становништво троши мање него пре. Иста ствар се догађа у многим фирмама. Плате се смањују и радници отпуштају како би се смањили трошкови. То не би био проблем ако би се догађало у неколико фирми или у једној грани привреде. Ипак ако је то глобална појава у оквиру неког економског система ја мислим да је онда логично да становништво којем су смањена примања (кроз отпуштања и смањења плата) почне још мање да троши. Још веће смањење потрошње ће изазвати нови круг отпуштања и тако све у круг. Мислим да ово може да се заврши или тоталним колапсом целог економског система (ово би била „Побеснели Макс“ варијанта) или преузимањем контроле над привредом и свим финансијским институцијама од стране државе. Држава све то може да финансира штампањем новца. Инфлација је неизбежна али то је вероватно и суштина таквог извлачења из кризе и поновног покретања економије. Наводно масовни јавни радови и други светски рат су извукли Америку из рецесије.

nikolar 2009-01-23 08:33:38

ako matica tj bili da treba da ga preuzme vlada
onda ce to i biti
ostali borgovi svi misle isto

Како бисте поставили Ваш коментар морате се учланити/пријавити на сајт.