Влада Марока стипендира 15 високошколца из Републике Србије Конкурс за стипендију, 29. јун 2006. године Мароканска агенција за мећународну сарадњу (АМЦИ)при Министарству иностраних послова и сарадњe Марока, одобрила је 15 стипендија кандидатима из Републике Србије за редовне, постдипломске, специјалистичке и докторске студије на свим државним универзитетима у Краљевини Мароко, за школску 2006/2007. годину. Досијеа кандидата морају бити достављена најкасније до 01. августа 2006. године Министарству просвете и спорта, на адресу: Министарство просвете и спорта Републике Србије Одељење за међународну сарадњу Немањина 22–26, 11000 Београд За све информације обратити се Гордани Мирковић на телефоне 2643–064 и 363–1540. Дипломате и држављани који бораве привремено у Мароку могу уписати своју децу, али без права на стипендију. Досије кандидатуре мора обавезно имати следећу документацију:
- Писани захтев кандидата у који ће унети првенствено тражене студије и универзитете и дати тачну адресу, телефон и е-маил.
- Попунити пријавнe формуларe (образац 1 , образац 2) у два примерка и уз исти доставити:
1. оверена фотокопија потврде о положеној
матури 2.оверена фотокопија оцена 3. извод
из матичне књиге рођених 4. фотокопија
пасоша и /или личне карте 5. лекарско
уверење издато од стране здравствене
службе, које потврђује да је кандидат
физишки способан и да не болује од какве
заразне или акутне болести(може бити
тражено од кандидата нови преглед по
доласку у Мароко) 6. скорије фотографије у
боји са именом, презименом и држављанством
на наличју 7. програм студија и систем оцена
8. кандидати за постдипломске и докторске
студије треба да понесу оверене фотокопије
дипломе о заврсеном високом образовању,
оцене и програм студија као и један
примерак рада на крају студија Општи услови
за упис: а. Редовне студије Избор кандидата
са матуром ће бити извршен према условима
за упис на тражени универзитет, одобреним и
отвореним факултетима, расположивим
местима и академском квалитету поднете
пријаве. Кандидати морају имати завршену
средњу школу 2006. год. са најмањом оценом:
врло добар, добар или довољан, Године
старости барирају од 19–23 године, у у
зависности од универзитета б.
Постдипломске студије и докторат Кандидати
за упис за постдипломске студије (DESA) или
специјалзацију( DESS) морају поседовати
диплому о завршеним високим студијама
(матура 4 или 5 у траженом одсеку са оценом
Добро
). Кандидати за докторат морају
поседовати дипломе DESA, DESS или еквивалентну
диплому траженог факултета. У неким
случајевима, коначан упис је условљен
подношењем потврде о једнакости добијене
дипломе, у складу са указом бр. 2'01'333 од
21. јуна 2001. године, који се односи на услове
и процедуре издавања потврде о једнакости
диплома високог образовања. Француски
језик је помоћни језик у већини школских
институција, посебно у научним и техничким
областима. Кандидати који желе да наставе
исламске студије или арапског језика и
књижевности, морају добро владати арапским
језиком. Начин уписа:
- Сваки прихваћени кандидат ће добити, дипломатским каналима, информативно писмо са свим подацима о стипендији и образовању која му се нуди, као и о условима коначног уписа и боравка у Мароку.
- Писмо треба званично вратити агенцији, потписано од стране кандидата.
- Долазак кандидата у Мароко значи да је прихватио понуду. Упис и стипендија су неповратни. Не може се толерисати никакав захтев о промени усмерења или универзитета.
По доласку у Рабат, студент мора ићи у одељење за формирање кадрова при агенцији ради:
- узимања и попуњавања досијеа за упис и стипендију
- добијање дозволе за упис
- добијање прве стипендије за прво двомесечје (септембар и октобар).
Након уписа на факултет, студент агенцији шаље оверену копију потврде о упису издате од стране факултета. У државним институцијама образовање је бесплатно. Стипендија: Стипендија се даје студентима прихваћеним од стране агенције и рефдовно уписаним у државним институцијама високог образовања. Стипендија износи 750 Дирхамас, око 88 долара месечно и додељује се током редовног трајања студија. Стипендија се исплаћује 12/12месеци, свакопг месеца, у седишту Агенције, студентима који живе у Рабату и околини, а у осталим градовима на универзитетима где бораве студенти. Плаћање стипендије је везано са редовним присуством на факултету и исплаћује се унапред за свако двомесечје. Давање стипендије искључује преузимање на терет осталих трошкова у вези са уписом, интернатом, транспортом и другим трошковима који произилазе из наставка студија. Стипендија може бити продужена једном у току трајања школске године ако студент мора да поновља годину. Услови за примање стипендије се налазе у књижици Правила за стипен'дије за стране студенте, коју сваки корисник стипендије добија по доласку у Мароко. Стипендиста који мора предати свој рад по завршетку студија, добија уговорену помоћ за штампање свог рада, под условом да преда агенцији један примерак рада, оверену копију дипломе или потврду о полагању. Помоћ износи:
- 500 Дирхама (58 долара) за редовне студије,
'800 Дирхама (94 долара) за постдипломске и докторске студије. Дочек студената: Агенција може обезбедити, на захтев, дочек и транспорт студената са аеродрома Мoхамед V у Казабланци до Рабата. кандидати би требало да дођу у групи. Ако дилазе самостално превоз до Рабата кандиди организју сами. Смештај: Страни студенти редовно уписани на државне факултете могу, у зависности од расположивих места, добити смештај у студентском дому што се плаћа 40 до 50 Дирхама (5 или 6 долара) месечно. Смештај у дому је до 4 године. Студенти који су добили смештај у међународном студентском дому који припада Агенцији, добијају смештај за време студија. Студент може наћи приватни смештај. На крају године, студенти који не могу ићи у своју земљу за распуст, могу боравити у универзитетском дому у Рабату и то у оквиру летњег смештаја организованог од стране AMCI. Исхрана: Има ресторана у универзитетским домовима где се служи оброк студентима по цени од 1,40 Дирхама (око 0,2 долара). Заинтересовани студенти могу добити картицу у универзитетском ресторану. Здравствено осигурање: Страни студенти користе као и марокански студенти бесплатну здравствену услугу у болницама и здравственим институцијама у Мароку. С друге стране, AMCIпреузима здравствене трошкове путем рефундације потрошеног износа у висини од 50% плаћених трошкова, максимални до 1000 DH(117 долара) . Студенти су слободни да се приватно осигурају код осигуравајућих друштава у Мароку. Услови боравка у Мароку: Након уписа и смештаја, студент треба обавезно да се пријави служби за странце при Националној Безбедности у месту боравка да би добио боравишну карту у Мароку. Карта се обнавља сваке године.